AMD – podejmowanie decyzji w lotnictwie

amdDzisiejszy artykuł postanowiłam poświęcić na rozwinięcie tematu takiego jak ADM (Aeronautical Decision Making), czyli model podejmowania decyzji przez pilota, który jest najważniejszym czynnikiem w przypadku każdego przyprowadzanego lotu. Przedstawia się on bowiem w kilku zasadniczych etapach, które za chwilę pokrótce przedstawię.

Pierwszym elementem jest przygotowanie do lotu. To właśnie działania naziemne mają największe znaczenie, ponieważ w powietrzu proces decyzyjny jest już poniekąd okrojony. W tym punkcie liczy się także popularna w zastosowaniu lista kontrolna IMSAFE. Nazwa ta obejmuje następujące kwestie: Ilness (choroba), Medication (Leki), Stress (Stres), Alkohol (Alkohol), Fatigue (Zmęczenie) oraz Eating (Jedzenie).

Kolejnymi elementami są wybór i analiza stanu danego samolotu i presja zewnętrzna. Presja zewnętrzna to nic innego jak wszelkiego rodzaju negatywne czynniki. Takie, które mają zły wpływ na lot, np. spóźnienia czy popisy pilota.

W tym temacie nadrzędne znaczenie posiada pojęcie takie jak DECIDE. Jest to bowiem cykl składający się z sześciu etapów, dzięki czemu każdy pilo0t może logicznie i przede wszystkim ekonomicznie podjąć decyzje jakie na niego czekają.
Na etap ten składają się następujące elementy (które zasugerowane są już w samej nazwie):

  • Detect (wykrywanie)
  • Estimate (ocena)
  • Choose (wybór)
  • Identify (identyfikacja)
  • Do (zrobienie)
  • Evaluate (sprawdzenie)
  • Każda z tych opcji musi zostać kompleksowo i szczegółowo wykonana, ponieważ pominięcie lub niedopatrzenie jakiejkolwiek z nich jest właściwie równoznaczne z zaniechaniem procesu decyzyjnego czy też niebezpieczeństwem lotu.

Tak czy inaczej, każdy pilot powinien wziąć pod uwagę sumienne i konkretne wykonanie analizy sytuacyjnej i podjęcia decyzji, ponieważ bez tego o efektywną i bezpieczną podróż naprawdę ciężko.