Banalne, ale wieloznaczne pytanie – jak zostać pilotem samolotu?

w samolocieNa różnego rodzaju forach internetowych (oczywiście tych o tematyce lotniczej) bardzo często pada podstawowe pytanie: Jak zostać pilotem samolotu? Można się łatwo domyślić, że zadają je Ci, którzy marzą o tym, żeby samodzielnie siąść za sterami ale nie wiedzą do końca, jak tego dokonać i co ich w związku z tym czeka.

Właściwie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak zostać pilotem samolotu, ponieważ trzeba by najpierw je nieco sprecyzować. Chodzi przede wszystkim o to, jaki samolot na myśli mamy, np. śmigłowiec, samolot turystyczny czy ultralekki. W każdym przypadku sytuacja ta nieco inaczej się przedstawia.

Tak czy inaczej, najlepszym wyjściem z sytuacji jest zgłoszenie się do najbliższego ośrodka szkolenia lotniczego, gdzie na pewno kandydat na pilota dowie się, jak się do tego zabrać oraz jakie kroki w celu osiągnięcia celu musi podjąć (zarówno finansowe, jak i osobowe).

Innym bardzo pożytecznym posunięciem z naszej strony jest skorzystanie z pomocy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, gdzie na oficjalnej stronie internetowej zawarta jest garść informacji – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W ten sposób także można znacząco swoją wiedzę uzupełnić.

Bardzo pokrzepiające jest to, że w dzisiejszych czasach świadomość lotnicza społeczeństwa przedstawia się na co raz wyższym poziomie.
Dzięki temu, w przyszłości pytanie: „jak zostać pilotem samolotu?” Będzie nas śmieszyć, a odpowiedź dla każdego będzie wręcz oczywista. Oby tak się jak najszybciej stało, jednakże jedno jest pewne – z porad i wskazówek kolegów pilotów warto jest czasami skorzystać, bo niektórzy mają czym się pochwalić i lata praktyki zrobiły u nich swoje.