United States Air Force „Thunderbirds”

thunderbirdsReprezentacyjny zespół akrobacyjny United States Air Force „Thunderbirds” tworzy ośmiu pilotów, z czego sześciu jest pilotami pokazowymi. Każdy z pilotów służy w zespole przez dwa lata.
Każdego roku przyjmowanych jest czterech nowych członków, którzy zastępują kolegów, których dwuletnia kadencja dobiegła końca. Piloci, którzy wyrażają chęć wstąpienia do Thunderbirds muszą złożyć pisemną informację do dowódcy zespołu. Muszą oni ponadto mieć pozytywna opinię wystawioną przez dowódcę jednostki, w której odbywają służbę. Minimalne wymagania co do nalotu, to 1000 godzin. Spośród wszystkich zgłoszeń wybieranych zostaje 4-5 pilotów, którzy zapraszani są na sesję pokazową, gdzie demonstrują swe umiejętności i rywalizują o miejsce w formacji.
Po zakwalifikowaniu kandydata, odbywa on pełny trening z zespołem podczas przerwy zimowej, przygotowując się do pokazów.

W roku 2000 członkami Thunderbirds byli:

1. PROWADZĄCY/DOWÓDCA – ppłk. John Venable
John Venables urodził się w 1960r.w Marietta, w stanie Georgia. Do USAF trafił w 1981r. z korpusu treningowego przy Uniwersytecie Ohio, który ukończył w tym roku, na kierunku administracja i zarządzanie.
Szkolenie podstawowe odbył w bazie Sheppard, w Teksasie. Następnie przeszkolił się na samolot OV-10 i był, w latach 1984-86, instruktorem na tym typie w bazie George, w Kalifornii. W październiku 1986r. skierowany został na dwuletni kurs pilotów myśliwskich, po odbyciu którego oddelegowany został do bazy Torrejon w Hiszpanii, a po trzech latach do bazy Kunsan w Korei Południowej. John służył też w kwaterze głównej Airnorthwest, w Wielkiej Brytanii. Przed przystąpieniem do Thunderbirds był oficerem operacyjnym w 549 dywizjonie szkolno-bojowym w bazie Nellis, gdzie ukończył szkołę pilotażu bojowego.
W swej karierze latał samolotami OV-10 i F-16A/C. Posiada nalot ponad 2800 godzin.
W zespole lata od 1999r.
John jest żonaty. Ma dwóch synów.

2. LEWOSKRZYDŁOWY – kpt. Rick Boutwell
Rick Boutwell urodził się w 1967r. w Greenville w stanie Alabama. Ukończył Wallace Junior College (w 1998r.) i Uniwersytet Troy State (w 1991r.). Do USAF wstąpił po szkoleniu odbytym w korpusie treningowym przy uniwersytecie.
Szkolenie podstawowe odbył w bazie Vance w stanie Oklahoma, po którym przeszkolił się na samolot F-15. Na tym typie samolotu Rick latał w 60 dywizjonie myśliwskim (w bazie Eglin, Floryda) i w 1 dywizjonie myśliwskim (w bazie Tyndall, Floryda), gdzie był instruktorem i egzaminatorem pilotażu.
Kapitan Boutwell odbył 39 misji bojowych w ramach nadzorowania strefy zakazu lotów w południowym Iraku.
W karierze pilota operacyjnego latał na samolotach: T-37, T/AT-38, F-15A/B/C/D, F-16C/D. Posiada nalot ponad 1600 godzin.
Rick Boutwell jest żonaty. Ma córkę.

3. PRAWOSKRZYDŁOWY – mjr Jon Green
Jon Green urodził się w 1966r. w Tampa na Florydzie. W 1988r. skończył University of Floryda, uzyskując dyplom z geologii. Do USAF trafił z korpusu treningowego przy uniwersytecie.
Szkolenie podstawowe ukończył w czerwcu 1989r. w bazie Vance. Później kolej przyszła na dwumiesięczny kurs pilotów myśliwskich, po którym oddelegowany został do bazy Moody w Georgii, gdzie latał na F-16. Jon był też oficerem standaryzacyjnym w Korei Południowej (baza Osan) i egzaminatorem pilotażu w bazie Hill, Utah.
Major Green ukończył szkołę pilotażu bojowego w bazie Nellis.
Odbył kilka misji bojowych w południowym Iraku.
Przed dołączeniem do Thunderbirds był instruktorem w 56 skrzydle myśliwskim w bazie Luke, Arizona.
W swej karierze latał na samolotach F-16A/C. Ma wylatanych ponad 2300 godzin.
Przygodę z zespołem rozpoczął w sezonie `99/00.
Jon jest żonaty. Ma dwóch synów.

4. ZAMYKAJĄCY – mjr Scott Bowen
Scott Bowen urodził sie w 1966r. w Kingsport w stanie Tennesee. W naukę pobierał na uniwersytecie Clemson, który ukończył w 1988r. otrzymując dyplom z informatyki. Już wtedy latał na paralotniach. Podobnie jak poprzednicy szeregi USAF zasilił poprzez odbycie szkolenia w korpusie treningowym.
Szkolenie podstawowe odbył w bazie Columbus w stanie Missouri, po którym skierowany został na kurs pilotów myśliwskich do bazy Holloman, Nowy Meksyk. Po ukończeniu kursu był instruktorem w 52 skrzydle myśliwskim w Spangdahlem w Niemczech. Po powrocie do USA służył w 61 dywizjonie myśliwskim (baza Luke), gdzie był instruktorem i egzaminatorem pilotażu.
W czasie operacji nadzoru strefy zakazu lotów w Iraku, był dowódcą zgrupowania i odbył kilka misji bojowych.
Latał na samolotach F-16A/C a jego nalot wynosi ponad 2400 godzin.
Do Thunderbirds przyjęty został w 1998r.
Scott jest żonaty. Jego żona jest Niemką.

5. PROWADZĄCY PARY SOLISTÓW – mjr Dean Wright
Dean Wright urodził się w 1966r. w Sheridan w stanie Arkansas. Major Wright wstąpił do USAF po ukończeniu Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs w 1987r.
Podstawowe nawyki pilotażu ćwiczył w bazie Williams w Arizonie. Następnie przeszedł kurs pilotów myśliwskich (w bazie Holloman), aby po nim przeszkolić się na samolot A-10. Na tym typie samolotów latał, jako instruktor w bazie Woodbrigde w Wielkiej Brytanii. W sierpniu 1992r. oddelegowany został do Korei Południowej (baza Osan), gdzie był instruktorem i egzaminatorem pilotażu na samolotach OA-10. Od września 1993r. do kwietnia 1995r. ponownie znalazł się w bazie RAF, tym razem w ramach wymiany pilotów. W tym okresie pilotował samoloty Harrier GR7 w Wittering. Po powrocie do USA trafił do bazy Holloman, gdzie był instruktorem na samolotach AT-38B. Bezpośrednio przed wstąpieniem do Thunderbirds Dean był szefem taktyki pilotażu w 9 dywizjonie myśliwskim, gdzie pilotował samoloty F-117A.
W powietrzu spędził ponad 2900 godzin za sterami takich samolotów jak: A/OA-10, Hawk T1, Harrier GR7, AT-38B, F-117A, T-38 i F-16C.
Do zespołu trafił w 1998r.
Dean Wright jest żonaty. Ma syna. Jego żona jest Angielką.

6. PROWADZONY PARY SOLISTÓW – mjr Kevin Mastin
Kevin Mastin pochodzi z Dansville w stanie Nowy Jork. Urodził się w 1964r. Ukończył Air Force College (w 1986r.) i służył w bazie Fairchild jako specjalista-elektronik uzbrojenia. W 1986r. dostał się do korpusu treningowego rezerw i szkolił się przez 2 lata. Następnie odbył kurs pilotażu, w bazie Laughlin,Teksas, po zakończeniu którego został instruktorem i egzaminatorem pilotażu w swej niedawnej uczelni. W Laughlin spędził 5 lat i latał na samolotach T-37. W 1994r. przeszedł szkolenie teoretyczne i praktyczne na samolotach F-15C, w bazie Tyndall. W latach 1994-97 był instruktorem w 390 dywizjonie myśliwskim w Mountain Home, w Idaho. Przed rozpoczęciem lotów pokazowych służył, jako instruktor i egzaminator, w 95 dywizjonie myśliwskim w bazie Tyndall.
Major Mastin odbył 46 misji bojowych w południowym Iraku.
W powietrzu spędził ponad 3000 godzin za sterami samolotów: T-37, T/AT-38, F-15A/B/C/D i F-16C/D.
Do Thunderbirds przyjęty został w 1999r.
Kevin jest żonaty. Ma córkę.

7. OFICER OPERACYJNY – mjr Mike Byrne
Mike Byrne urodził się w Fostoria, Ohio, w 1962r. Ukończył (w 1984r.) uniwersytet Bowling Green State na kierunku biologia.
Swą karierę w USAF rozpoczął w 1985r. jako nawigator na pokładzie bombowca B-52. Na kurs pilotażu, a później na kurs pilotów myśliwskich, skierowany został w sierpniu 1988r., by po jego ukończeniu zostać instruktorem (na samolotach F-15) i szefem bezpieczeństwa lotniczego w 94 dywizjonie myśliwskim w bazie Langley w Virginii. Przed przystąpieniem do zespołu był instruktorem (na samolotach AT-38B) w 49 dywizjonie szkolnym, w bazie Columbus.
Major Byrne odbył 28 misji bojowych w Iraku.
W powietrzu spędził ponad 3000 godzin, latając na: B-52G, F-15C, AT-38B, F-16C/D.
Do zespołu przyjęty został w 1998r. Do jego zadań należy m.in. obserwacja stanu bezpieczeństwa w czasie pokazu oraz pilotowanie samolotu nr 7 podczas przelotów na miejsce pokazu i podczas lotów zapoznawczych.
Mike jest żonaty. Ma dwójkę dzieci.

8. NARRATOR POKAZU – mjr Ken Edwards
Ken Edwards urodził się w 1960r. w Potomac w stanie Maryland. Ukończył St.Mary’s College na wydziale biologii. W 1984r. ukończył Akademię Medyczną na kierunku biologia molekularna.
Do USAF wstąpił po odbyciu kursu w szkole oficerskiej w bazie Lackland w Teksasie. W latach 1986-89 był instruktorem na samolocie T-37 w bazie Laughlin. Następnie przeszkolił się na samolot A-10 i latał na tym typie, do 1992r., w 75 i 76 dywizjonie myśliwskim w England w stanie Louisiana. Kolejną jednostką, w której latał Ken Edwards był 358 dywizjon myśliwski stacjonujący w bazie Davis-Monthan w Arizonie. Sprawował tam funkcję instruktora, egzaminatora i pilota pokazowego, demonstrującego pilotaż indywidualny na samolocie A-10. Przed przyjęciem do Thunderbirds major Edwards odbywał służbę w US Navy (w ramach wymiany pilotów), w 128 dywizjonie walki elektronicznej, latając na samolotach EA-6B.
W czasie konfliktu w Zatoce Perskiej odbył 48 misji bojowych.
W swej karierze latał na samolotach: T-37, A/OA-10, EA-6B, F-16C/D. Jego nalot wynosi ponad 3600 godzin.
Do Thunderbirds przyjęty został w 1999r. Do jego zadań należy zapewnienie odpowiednich warunków i wyposażenia na miejscu pokazu, pilotowanie samolotu nr 8 na miejsce pokazu i podczas organizowanych lotów zapoznawczych oraz narracja poczynań kolegów.
Ken jest żonaty.