Kupuję samolot – i co dalej?

ultralekkiSamolot to marzenie każdego pilota, który kocha pilotowanie i zwiedzanie świata właśnie za pomocą statków powietrznych. Wielu z nich posiada własne maszyny, które są do ich dyspozycji o każdej porze dnia i nocy. Niestety nie wszyscy takowe możliwości posiadają, ponieważ jak wiadomo wiąże się to z poniesieniem odpowiednich kosztów dotyczących zakupienia i utrzymanie samolotu.

Gdzie i jak kupić samolot?

W dzisiejszych czasach kupno samolotu nie jest już tak nieosiągalnym dla co poniektórych marzeniem, jak było kiedyś. Jak się okazuje, samolot można kupić za kwotę, za jaką kupi się nowy samochód prosto z salonu – tak więc nie jest to aż tak ogromny wydatek, a biorąc pod uwagę znaczenie posiadania własnej maszyny to już w ogóle całkiem przystępna opcja. Tak czy owak, zanim zdecydujemy się na kupno, powinniśmy na samym początku jasno określić cele do jakich będzie nam samolot służył, np. czy tylko do celów rekreacyjnych i rozrywkowych, czy też do przewozu większej liczby osób i celów bardziej sprecyzowanych. Kupując samolot nie koniecznie mam na myśli nowy model, można również znaleźć i całkiem przystępnie zakupić samolot używany. Wszystko zależy od nas i od tego, jakie mamy w związku z nim oczekiwania.

Jeżeli ktoś nie ma zbytnio wygórowanych wymagań, może skorzystać z oferty dotyczącej kupna niewielkiego, ale jak najbardziej funkcjonalnego samolotu – awionetka 3Xtrim. To dwuosobowa maszyna, jaką kupić można już za cenę 120 tysięcy złotych. Samolot to król przestworzy, więc musi kosztować.

Firmy coraz częściej zapytują Urząd Skarbowy o podatkowe rozliczenie leasingowanych samolotów. Rozliczenie samolotu w działalności jest korzystniejsze niż w przypadku samochodów osobowych. Przy samochodach są bowiem dodatkowe obowiązki i ograniczenia zarówno w PIT/CIT, jak i VAT – zauważa firma doradcza Futurea. Zakupiony samolot wykorzystywany jako środek transportu na potrzeby działalności gospodarczej będzie podlegał amortyzacji. Zakup nowego samolotu to zazwyczaj wydatek rzędu 1-2 miliony złotych. Aby ustalić stawkę amortyzacji, należy sięgnąć do Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych. Samoloty umieszczone są w nim w poz. 7, symbol KŚT 780. Według Wykazu stawek amortyzacyjnych stawka dla samolotów wynosi 14%.