Innowacja systemów nawigacyjnych i kontroli lotu
W dzisiejszych czasach nowoczesność i innowacyjne technologie to chleb powszedni. Każdy idzie z biegiem czasu, w szczególności jeżeli chodzi o lotnictwo. Tutaj awionika obecnie cieszy się właściwie największym zainteresowaniem, ponieważ co jakiś czas pojawiają się nowe opcje bezpośrednio czy też pośrednio z nią związane.
W Internecie i różnego rodzaju czasopismach lotniczych znaleźć można wiele informacji na temat nowoczesnej awioniki oraz jej zastosowania. Najczęściej spotykam się z zagadnieniem takim jak TAA – Technologically Advanced Aircfaft, która to funkcjonuje jako nazwa samolotów w Stanach Zjednoczonych na takowej koncepcji działania się opierających.
Ogólni rzecz ujmując, samoloty takie oparte są na wyposażeniu w awionikę stworzoną na specjalnych komputerowych platformach analizy danych, baz nawigacyjnych oraz systemach ostrzegawczych. Z pozoru może się to wszystko wydawać nieco skomplikowane, jednakże w rzeczywistości opanowanie ich obsługi rzez pilota nie jest nieosiągalnym przedsięwzięciem.
Dzięki temu samoloty TAA mają możliwość efektywnego używania autopilota, prezentacji ruchomej mapy terenu, nad którym aktualnie znajduje się maszyna oraz systemy nawigacji PS (systemy te w Stanach Zjednoczonych są zatwierdzone przez FAA jako legalna i efektywna procedura w przypadku lotów IFR).
Tak czy inaczej, taka nowoczesna awionika coraz bardziej wkupia się w łaski – szczególnie jeżeli o General Avation chodzi i tradycyjne szklane kokpity odchodzą na drugi plan.
Nie ma się co dziwić, bo przecież nowoczesność to zasadnicza cecha postępu i rozwoju – a w lotnictwie jest to proces konieczny i korzystny.