Na weekend do Warszawy

warszawaTanie bilety lotów krajowych skłaniają do odwiedzenia naszej stolicy. W stolicy znajduje się mnóstwo miejsc, które warto zobaczyć podczas wizyty w tym mieście. Niestety nie zawsze możemy sobie pozwolić na dłuższy pobyt w Warszawie. Co zatem należy koniecznie zobaczyć, będąc w stolicy Polski?

Niezaprzeczalnie warte obejrzenia są Łazienki Królewskie, które były niegdyś letnią rezydencją króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Projektem i przebudową letniej rezydencji króla zajął się włoski architekt Dominik Merlini. Łazienki to obecnie ulubione miejsce spacerów mieszkańców Warszawy. Jest to także główny punkt zwiedzania dla wycieczek krajowych i zagranicznych, gdzie można natknąć się na królewskie ptaki: bażanty i pawie.
Zabytkowe obiekty, które należy koniecznie zobaczyć w Łazienkach to: Wodozbiór, Nowa Kordegarda, Stara Kordegarda, Stara i Nowa Pomarańczarnia, Amfiteatr, Biały Dom, Ermitaż, Świątynia Egipska, klasycystyczny Pałac Na Wyspie, Amfiteatr.

Nie można naturalnie podarować sobie wizyty na Starym Mieście, na którym znajduje się piękny Rynek, gotyckie i renesansowe kościoły, Zamek Królewski, Barbakan oraz wyjątkowe, zabytkowe kamienice. Stare Miasto, podobnie jak pozostała część Warszawy zostało doszczętnie zniszczone podczas II Wojny Światowej, jednak szybko zostało odbudowane i wpisane do światowego dziedzictwa kulturowego Unesco. Stare Miasto to nie tylko miejsce pięknych zabytków, ale również miejsce, gdzie znajdują się świetne restauracje z wyśmienitą kuchnią.
Warszawa to miasto licznych pomników historii. Pomimo że miasto bardzo ucierpiało podczas II Wojny Światowej, Polakom udało się odbudować i zrekonstruować najważniejsze warszawskie zabytki. To tutaj właśnie możemy podziwiać jedne z piękniejszych zamków i pałaców, które były świadkami najważniejszych dla miasta i Polski wydarzeń.

Najbardziej popularnymi budowlami tego typu są: Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Łazienki czy Wilanów. Z Zamkiem Królewskim związana jest historia pierwszej w Europie konstytucji. Zamek był siedzibą Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów i to tutaj właśnie Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję 3 Maja. Zamek został zniszczony podczas II Wojny Światowej, odbudowany dzisiaj jest atrakcją dla zwiedzających. Turyści mogą podziwiać Apartamenty Królewskie, Sale Sejmowe i galerie sztuki.

Pałac Prezydencki został zbudowany w XVII wieku, jest to najokazalszy budynek mieszczący się przy Krakowskim Przedmieściu. Z pałacem tym związane są takie wydarzenia jak: podpisanie Układu Warszawskiego, czy obrady Okrągłego Stołu. Obecnie, miejsce to jest siedzibą Prezydenta RP.

Łazienki Królewskie to natomiast zespół parkowo – pałacowy, który został wybudowany z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, postać kontrowersyjną, ale niezaprzeczalnego miłośnika kultury i sztuki. W parku odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, naukowe, rozrywkowe i sportowe.
Historia Pałacu w Wilanowie związana jest nierozerwalnie z historią Jana III Sobieskiego, dla którego został on wybudowany. Początkowo pałac miał być skromną i niewielką budowlą, z czasem jednak przybrał postać wspaniałego budynku, który łączy w sobie elementy dworku szlacheckiego, willi włoskiej oraz pałacu w stylu Ludwika XIV.