Red Arrows

red arrowsZespół akrobacyjny Królewskich Sił Powietrznych – Red Arrows tworzy dziewięciu pilotów. Każdy z nich lata w zespole w czasie trzyletniej kadencji.
Dzieje się tak z prostej przyczyny. Nowi piloci przyjmowani są do zespołu we wrześniu, pod koniec sezonu pokazowego, aby zastąpić trójkę „najstarszych”. Aby zachować odpowiednie proporcje w kolejnym roku w zespole pozostaje trzech pilotów (których kadencja upływa z końcem tego roku), trzech pilotów z dwuletnim stażem w zespole oraz trzech „nowych”.

Do Red Arrows przyjmowani są jednie ochotnicy z jednostek RAF mający za sobą co najmniej jeden rok służby w jednostce bojowej na samolotach Tornado, Jaguar bądĄ Harrier. Ponadto muszą oni posiadać pozytywną opinię w swojej jednostce, wystawioną w dorocznym raporcie. Wszystkie te wymogi sprawiają, że członkami zespołu najczęściej zostają piloci w wieku ok.30 lat, w stopniu kapitana.

Na spotkanie kwalifikacyjne z zespołem (o tym kto jest wartościowy dla zespołu decyduje RAF na podstawie weryfikacji zgłoszeń) może liczyć ok.10 pilotów (z ok.40). Ci, którzy zostali wybrani spotykają się z zespołem na Cyprze podczas zimowej sesji treningowej. Każdy z nich odbywa wtedy kilka lotów w drugiej kabinie Hawk`a. Ostateczną decyzję, o tym kto zostanie przyjęty, podejmują obecni członkowie zespołu wspólnie z dowódcą szkoły lotniczej.

W roku 2001 zespół tworzyli:

1. DOWÓDCA/PROWADZĄCY – mjr Andy Offer
Andy Offer urodził się w 1965r. w Hertfordshire. Po ukończeniu St. Edmund`s College wstąpił w szeregi RAF, po otrzymaniu stypendium w 1984r. Po ukończeniu szkolenia podstawowego w Linton-on-Ouse i Valley został instruktorem w Linton-on-Ouse, gdzie szkolił studentów (rzadko się zdarzało aby byli oni młodsi od niego). Kariera akrobacyjna majora Offer`a zaczęła się już w 1989r., kiedy to prezentował pilotaż indywidualny na samolocie Jet Provost. Następnie Andy Offer oddelegowany został do bazy Chivenor, gdzie przeszkolił się na samolot Harrier GR7, na którym latał przez następne kilka lat m.in. w Niemczech (Gutersloh i Laarbruch). Uczestniczył również w konflikcie zbrojnym w Iraku w 1991r.
Po powrocie do Anglii (Wittering) mjr Offer nadal zajmował się szkoleniem, a w „wolnych chwilach” prezentował pilotaż indywidualny na samolocie Harrier (od 1995r. 50 razy występował na różnego rodzaju pokazach lotniczych).
Doświadczenie nabyte podczas lotów pokazowych przydało się i w 1996r. Andy został członkiem Red Arrows. Po upływie trzyletniej kadencji i zaledwie jednym roku przerwy ponownie znalazł się w zespole, zastępując dotychczasowego dowódcę zespołu – majora Simon`a Meade`a. Został w ten sposób najmłodszym dowódcą Red Arrows w historii.
Andy Offer jest żonaty. Ma trzech synów. Interesuje się sportem, głównie golfem i sportami motorowymi.

2. PRAWY PROWADZONY – kpt. Antony Parkinson Antony Parkinson urodził się w 1963r. W czasie nauki w William Parker School w Hastings, dzięki stypendium RAF, w wieku 17 lat, uzyskał licencję pilota. Dwa lata później przeszedł szkolenie podstawowe w Stanach Zjednoczonych a po powrocie do Wielkiej Brytanii zaawansowane na samolocie Hawk. Jako w pełni wyszkolony pilot kpt. Parkinson oddelegowany został do Leuchars, a póĄniej do Wildenrath, gdzie latał na samolotach F4 Phantom. W związku z wycofywaniem Phantom`ów z pierwszej linii Antony Parkinson musiał, w 1991r., przeszkolić się na Tornado aby latać na tym typie w 25 dywizjonie w Leeming.
Antony znalazł się w grupie pilotów brytyjskich, uczestniczących w programie wymiany pilotów NATO. W ramach tej wymiany oddelegowany został do Leeuwarden (Holandia), gdzie latał na samolotach F-16. Razem z holenderską jednostką kpt. Parkinson uczestniczył w konflikcie zbrojnym w Bośni.
Po trzech latach „w delegacji” powrócił do Anglii i pilotował samoloty Tornado F3. W latach 1999-00 demonstrował pilotaż indywidualny na tym typie samolotu, zdobywając nagrodę za najlepszy pilotaż brytyjski na International Air Tattoo w 2000r. Antony Parkinson wylatał ponad 3600 godzin.
Jest to jego pierwszy rok w zespole.
Antony jest żonaty. Ma dwójkę dzieci. Interesuje się starymi samochodami i dumny jest ze swego Aston Martin`a DB5.

3. LEWY PROWADZONY – kpt. Christian Gleave Christian Gleave urodził się w 1972r. w Cardiff. W wieku 17 lat został stypendystą RAF i ukończył szkolenie lotnicze na lotnisku Compton Abbas. Do RAF wstąpił w 1990r. i pomyślnie przeszedł szkolenie w Linton-on-Ouse, Valley i Chivenor. W Chivenor pozostał przez kolejny rok i po przeszkoleniu się na Harrier`y GR7 został odesłany do Niemiec, a konkretnie do Laarbruch, gdzie spędził 3 lata. W roku 1997 Christian powrócił do Valley, gdzie był instruktorem na samolocie Hawk, szkolącym zarówno instruktorów jak i studentów.
Sezon 2001 będzie pierwszym spędzonym przez kpt. Gleave`a w Red Arrows.
Christian Gleave jest kawalerem. Interesuje się sportem, szczególnie biegami długodystansowymi, tenisem i narciarstwem. W wolnych chwilach również maluje i jeĄdzi motocyklem.

4. PRAWY PROWADZONY – kpt. Myles Garland
Myles Garland urodził się w 1972r. w Devon. Uczęszczał do St. Boniface`s College, gdzie otrzymał stypendium RAF. W ramach szkolenia wylatał 30 godzin na lotnisku Lands End w Kornwalii.
Do RAF wstąpił w 1990r. i skierowany został, na szkolenie podstawowe, do Linton-on-Ouse i Chivenor, na szkolenie zaawansowane. Jako pilot bojowy kpt. Garland latał na Harrierach GR7. Uczestniczył w wielu misjach bojowych w Bośni i Iraku operując zarówno z baz lądowych jak i pokładów lotniskowców: HMS Illustrious i HMS Invicible.
Rok 2001 będzie pierwszym rokiem przygody z Red Arrows.
Myles jest żonaty. Ma jednego syna. Interesuje się sportem, głównie golfem, biegami i sportami motorowymi.

5. LEWY PROWADZONY – kpt. Justin Hughes
Justin Hughes urodził się w 1967r. w Southport. Uczęszczał do Merchant Taylors School w Liverpool`u oraz King George V College w Southport. Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął dość nietypowo, ponieważ po wstąpieniu do wojska służył w pułku… wojsk pancernych. Po roku służby powrócił do szkoły i otrzymał dyplom z fizyki na uniwersytecie w Bristolu. W czasie nauki uczył się również latać, w eskadrze lotniczej przy uniwersytecie.
Po skończeniu szkoły Justin przez rok podróżował po świecie, odwiedzając m.in. Nepal i Australię.
Do RAF wstąpił w lutym 1990r. i po odbyciu szkolenia służył w dywizjonach 43 i 111 w Leuchars, latając na Tornadach F3. Kapitan Hughes brał udział w wielu ćwiczeniach i operacjach militarnych m.in. w USA, Bośni i na Falklandach.
W Red Arrows lata drugi sezon. W roku 2000 był numerem 3.
Justin Hughes jest kawalerem. Interesuje się sportem, głównie narciarstwem, tenisem i wind surfingiem. Uczy się grać na gitarze.

6. ZAMYKAJĄCY/PROWADZĄCY PARY SOLISTÓW – kpt. Jim Provost
Jim Provost urodził się w 1969r. w Sale. Uczęszczał do Sale Boys Grammar School a szkolenie wojskowe odbył w 145 Air Training Corps. Podstawowe szkolenie lotnicze przeszedł w Cranfield, na samolocie Jet Provost, a zaawansowane na Hawk`u, w Valley. Potem został skierowany na kurs instruktorski do Scampton aby znów pojawić się w Valley. W 1994r. przeszkolił się na Harrier`a i służył w 4 dywizjonie w Laarbruch. Kapitan Provost operował równiez z pokładu lotniskowca HMS Ilustrious. W 1998r. był instruktorem na Harrier`ach w Wittering. W czasie swej kariery pilota operacyjnego odbył misje bojowe w Bośni.
Do Red Arrows został przyjęty w 1999r. i w pierwszym roku latał na pozycji numer 7.
Jim interesuje się sportem, głównie wyścigami formuły 1, motocyklami i golfem. Szczyci się posiadaniem 30-letniego sportowego Triumph`a TR6.

7. ZAMYKAJĄCY/PROWADZONY PARY SOLISTÓW – kpt. Jason Hawker
Jason Hawker urodził się w 1971r. Ukończył Castle School a szkolenie wojskowe odbył w miejscowym Air Training Corps Squadron, w którym otrzymał stypendium RAF. Do RAF wstąpił w 1989r. i po odbyciu szkolenia rozpoczął swą karierę pilota bojowego latając na samolotach Tornado GR1 (w dywizjonach: 27 w Marham i 12 w Lossiemouth). Następnie został oddelegowany do Linton-on-Ouse, gdzie został instruktorem na samolotach Tucano. Na tym typie prezentował również pilotaż indywidualny (przez sezon `97).
Po okresie pracy instruktorskiej Jason Hawker powrócił do latania na Tornadach w wersji GR4. Latając w 9 dywizjonie (stacjonującym w Bruggen, Niemcy) wziął udział w wielu misjach bojowych w południowym Iraku.
Do Red Arrows został przyjęty w 2000r.i latał na pozycji numer 2.
Jason Hawker jest żonaty. Ma dwie córki. Interesuje się sportem, szczególnie squash`em i golfem.

8. PRAWY PROWADZONY – kpt. Chris Carder
Chris Carder urodził się w 1963r. w Saffron Walden. W czasie nauki Chris otrzymał stypenium RAF i uczył się latać na lotnisku Southend. Szkolenie wojskowe przeszedł w Air Training Corps w Safford Walden. Do RAF wstąpił w 1983r.
Chris Carder był instruktorem na samolocie Hawk i 42 razy prezentował jego możliwości na pokazach lotniczych. Ponadto, kiedy służył w 16 dywizjonie, w Lossiemouth, 36 razy prezentował pilotaż na samolocie Jaguar. Jako pilot bojowy odbył misje bojowe w byłej Jugosławii i Iraku.
W sezonie 1999/2000 latał na pozycji numer 4.
Chris interesuje się sportem: narciarstwem i golfem.

9. LEWY PROWADZONY – kpt. Mark „Cutty” Cutmore
Mark Cutmore urodził się w 1969r. Pochodzi z Dartmouth, miejsca szczególnego dla zespołu gdyż od 1978r. zespół corocznie tam występuje. Mark do lotnictwa dostał się „bez pomocy” Air Training Corps i szkoły kadetów. Do RAF wstąpił w 1988r. i został kontrolerem lotów. Po 18 miesiącach pracy jako kontroler postanowił zostać pilotem.
Został skierowany na szkolenie podstawowe, które odbył na samolotach Chipmunk, Tucano i Hawk. Następnie służył w 54 dywizjonie w Coltishall oraz w Lossiemouth, gdzie latał na Jaguarach. W latach 1997-98 prezentował pilotaż na Jaguarze.
Do Red Arrows dołączył w 1999r. i w pierwszym roku był lewym zewnętrznym prowadzonym, czyli numerem 5.
Mark Cutmore jest żonaty. Ma dwie córki. Tradycyjnie jego zainteresowania skierowane są na sport. Interesuje się wyścigami formuły 1, wyścigami konnymi oraz golfem.

10. NARRATOR POKAZU – kpt. Andy Evans
Andy Evans urodził się w czerwcu 1966r. Ukończył Blatchington Mill Comprehensive, Sussex Sixth Form College i Sheffield University. Był stypendystą RAF i po dwuletnim okresie szkolenia oddelegowany został do bazy Sheppard w Texasie. Po odbyciu szkolenia w USA Andy powrócił do Anglii i został instruktorem w Cranwell. Dwa lata póĄniej przeszkolił się na Jaguary i służył w dywizjonach 6 i 41 w Coltishall. Jako pilot Jaguara uczestniczył w wielu ćwiczeniach i misjach bojowych m.in. w Bośni.
W Red Arrows lata od 1998r. a w ubiegłym sezonie zajmował pozycję numer 8.
Andy Evans interesuje się sportem. Przez 3 lata był mistrzem RAF w squash`u (kategoria U-25). Ponadto interesuje się tenisem i golfem. Jest też utalentowany muzycznie. Grał na fagocie w orkiestrze młodzieżowej.

Materiał pochodzi ze strony Krzysztofa Kwapińskiego i Marcina Warchoła: www.air.radom.pl

Zobacz też: www.grafion.com.pl – pokazy, prezentacje, recenzje.