Hiperwentylacja – nieprzyjemna dolegliwość występująca u pilota

pilotHiperwentylacja jest to zwiększona wentylacja pęcherzykowa płuc, która następuje przede wszystkim wtedy, kiedy zbytnio intensywnie i głęboko oddychamy.
Podczas takiego procesu z naszego organizmu wydostaje się dwutlenek węgla (CO2), co wiąże się ze zmniejszeniem jego zawartości we krwi człowieka. Spadek poziomu dwutlenku węgla przyczynia się do zmniejszenia Ph, co jest bezpośrednią przyczyną trudności w dostarczaniu odpowiedniej ilości tlenu (tlen efektywniej wędruje w środowisku kwaśnym, a obniżenie poziomu Ph powoduje środowisko zasadowe).

Hiperwentylacja może być spowodowana różnymi czynnikami, wśród których można by wymienić następujące:
– stres, nerwica
– działanie różnego rodzaju toksyn i alergenów na układ oddechowy
– hipoksja (hipoksemiczna – niedobór tlenu wynikający z obniżonej dyfuzji tlenu w płucach; isochemiczna- zaburzania gospodarki transportowej tlenu przez krew do tkanek)
– ciąża

Ma ona naprawdę niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a najczęściej uwidaczniającymi się skutkami są :
– zaburzenia układu trawiennego
– bóle brzucha (nudności, wymioty, biegunka)
– zaczerwienienie twarzy (podwyższone ciśnienie)
– suchość w jamie ustnej, zmniejszona siła głosu
– omdlenia

Ataki takie mogą trwać od kilkudziesięciu minut nawet do kilku godzin. W większość przypadków taki stan utrzymuje się przez 20 minut do pół godziny, co wystarczająco męczy i zakłóca pracę organizmu. Są różnego rodzaju „domowe sposoby”, dzięki którym można z tym walczyć. Najczęściej wymienia się: oddychanie do wnętrza papierowej torebki, ćwiczenia oddechowe, aktywność fizyczna oraz ograniczenie spożywania kawy i palenia tytoniu. Wprawdzie nie gwarantują one sukcesu, jednakże mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka popadnięcia w hiperwentylację.

Hiperwentylacja w przypadku wykonywania zawodu pilota jest o wiele bardziej groźniejsza, ponieważ pilot powinien nieustannie odznaczać się sprawnością – zarówno psychiczną jak i fizyczną. Praca w tym zawodzie wiąże się jednakże ze stresem, który może przyczynić się do powstania hiperwentylacji.

Nie ma właściwie konkretnego sposobu na to, jak reagować i wystrzegać się popadnięcia w takowy stan.
W przypadku pilota bardzo dobrym pomysłem na pewnego rodzaju ‚zapobieganie’ takim sytuacjom jest uczestniczenie w różnego rodzaju szkoleniach lotniczych, podczas których pilot uczy się reagowania w określonych sytuacjach i zachowania spokoju oraz przytomności umysłu. W ten sposób może on – przynajmniej w teorii – przygotować się do profesjonalnego latania. W praktyce jednak nigdy nie wiadomo, co nas spotka, dlatego jedna rzecz w przypadku hiperwentylacji jest najważniejsza – umiejętność kontrolowania swojego organizmu oraz umiejętność opanowania nerwów i stresów. Jest to trudna umiejętność ,ale każdy w miarę możliwości może się jej prędzej czy później nauczyć.