Kołowanie samolotu

…czyli jak poruszać się po lotnisku.
kołowanie samolotuKołowanie samolotu to operacja lotnicza, jaka dla większości pilotów wydaje się być banalna. Jednakże w rzeczywistości nie jest to takie proste, ponieważ trzeba liczyć się z tym, że stosowanie się do odpowiednich zasad przyczynia się do bezpieczeństwa przeprowadzania kołowania samolotu. Działania niepożądane mogą być dla pilota dosyć nieprzyjemne w skutkach. To może się przede wszystkim uwidaczniać pod postacią uszkodzenia samolotu lub jakiegokolwiek uszczerbku na jego zdrowiu.

Jest wiele zasad dotyczących tego, jak poruszać się po lotnisku w kwestii kołowania. Wśród nich można by zatem wymienić następujące:

  • podczas kołowania tylko jeden pilot powinien kierować samolotem, a drugi pilo może zająć się procesami kontrolnymi przeprowadzania całej operacji
  • w czasie kołowania nie wolna przekraczać linii wyznaczonej przez czerwone światła
  • podczas wjeżdżania na na pas startowy lub w przypadku jego przecinania pilot powinien skoncentrować się tylko i wyłącznie na ruchu lotniczym na danym pasie startowym (inne czynności należy wtedy odstawić na bok)
  • nie należy operacji tej wykonywać szybko, ponieważ im większa prędkość samolotu, tym mniej czasu pilot ma na prawidłową reakcję w danej sytuacji
  • nie wolno zatrzymywać się na pasie podczas kołowania – chyba że pilot uzyskał zgodę od odpowiednich organów
  • należy zawsze używać wszelkich dostępnych świateł, co znacznie ułatwi pracę kontrolerom ruchu lotniczego oraz innym pilotom (w szczególności jeżeli chodzi o identyfikację danego statku powietrznego)

Oczywiście nie są to wszystkie zasady, bo bardziej szczegółowych jest o wiele więcej. Jednakże tak czy inaczej, każdy pilot musi się liczyć z tym, że kołowanie samolotu tak jak każde inne działania o charakterze lotniczym to poważne i jak najbardziej odpowiedzialne przedsięwzięcie.

Zdjęcia z drona: SaraStudio – Poznań.