Turnusy rehabilitacyjne za granicą

Czym są turnusy rehabilitacyjne?

turnusy rehabilitacyjneTurnusy rehabilitacyjne to wypoczynek połączony z aktywną rehabilitacją indywidualną i grupową, dostosowaną do schorzenia osoby niepełnosprawnej. Celem wyjazdu jest poprawa sprawności, wypracowanie zaradności, rozwijanie zainteresowań i integracja społeczna. Wypoczynek z dala od domu, w innym klimacie pozwala na szybką regenerację sił fizycznych i psychicznych.

Dla kogo?

Z turnusów mogą korzystać osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Dzięki możliwości dofinansowania wyjazdu ze środków EFS i PFRON (należy spełniać kryteria dochodowe) skorzystanie z coraz bogatszej oferty biur i organizatorów (fundacje) jest możliwe dla coraz większej ilości chętnych.

Dokąd?

Najczęściej wybierane kierunki (w zależności od wielkości przeznaczonego budżetu): Włochy, Grecja, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Słowacja, Litwa, Rosja, Austria, Niemcy, Węgry, Ukraina, Izrael, Morze Martwe, Egipt, Tunezja, Maroko, Turcja oraz Wyspy Kanaryjskie.

Z kim?

Organizatorów takich wyjazdów nie ma jeszcze wielu. Wynika to z faktu, że jest to nisza w branży turystycznej i strach przed inwestycją jest duży. Oferty dwutygodniowych turnusów za granicą skierowane są zazwyczaj dla grup 60-80 osobowych. Przykładowi organizatorzy:
– Fundacja Dobra Wioska – delfinoterapeutyczne turnusy z przelotem do Turcji (Alanya), czarter organizowany przez biuro Itaka i Wezyr;
– Areatour – turnusy w Białorusi i na Litwie;
– TIP – przy współpracy z biurem podróży Sun & Fun zabierze do Egiptu, z Mediterraneum Tour Operator zabierze do krajów basenu Morza Śródziemnego;
– Fundacja Podróże bez granic – Litwa, Czechy, Dania, Włochy, Hiszpania,
– Juwentur – Hiszpania,Grecja, Bułgaria, Czarnogóra, Włochy.
– Ju-Ka – Chorwacja.